Z życia Kudłatka
Opublikowano: 17-02-2015 14:57:58

Ciało obce w przewodzie pokarmowym kota

Laja to kotka, która trafiła do Gabinetu weterynaryjnego „Kudłatek” z podejrzeniem zjedzenia ciała obcego. Właścicielkę zaniepokoiło, że kotka zaczęła wymiotować i straciła humor. Po wstępnym badaniu, które wykazało znaczną bolesność brzucha, postanowiłyśmy wykonać zdjęcie RTG kota. Okazało się, że rzeczywiście w jelicie znajduje się ciało obce! Laja dostała leki przeciwwymiotne, antybiotyk, uzupełniłyśmy brakujące płyny. Niestety próby pozbycia się zalegającego w jelitach przedmiotu przy użyciu leków okazały się nieskuteczne i zapadła szybka decyzja o laparotomii, czyli operacji chirurgicznej w trakcie której specjalista chirurgii weterynaryjnej Grzegorz Pęczek usunął ciało obce z jelit. Sprawcą nieszczęścia okazała się mała, gumowa zabawka w kształcie kaczuszki.
Ostrzegamy wszystkich właścicieli czworonogów, że nawet małe przedmioty po połknięciu mogą spowodować niedrożność jelit, wgłobienie a w konsekwencji śmierć zwierzaka.
Na szczęście Laja miewa się świetnie, bardzo dzielnie zniosła dietę i ubranko pooperacyjne. Wraca do zdrowia co nas niezmiernie cieszy.

Opublikowano: 23-01-2015 14:42:28

 Zapalenie jamy ustnej u kota

Tutuś pojawił się w Gabinecie Weterynaryjnym Kudłatek z powodu nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Próbie jedzenia towarzyszyła duża bolesność na skutek czego kot bardzo schudł. W badaniu klinicznym jamy ustnej stwierdziłyśmy silny stan zapalny dziąseł wokół trzonowców i przedtrzonowców szczęki i żuchwy. Po otwarciu pyska ukazały się deformacje błony śluzowej łuków podniebiennych i gardłowych w postaci krwawiących nadżerek oraz przerostów. Na zębach odłożyła się znaczna ilość kamienia nazębnego i wtórnie rozwinęły się bakterie.
Właścicielki bez wahania zdecydowały się na leczenie chirurgiczne i farmakologiczne.
Po zbadaniu krwi kot został zakwalifikowany do zabiegu zdjęcia kamienia nazębnego, ekstrakcji zębów oraz usunięcia zmiany rozrostowej za pomocą elektrokoagulatora. Wykonałyśmy także zdjęcie RTG, aby wykluczyć zmiany nowotworowe w kościach żuchwy oraz ocenić dokładnie, które zęby kwalifikują się do ekstrakcji . Na zdjęciu RTG ząbki kota były w nie najgorszej kondycji.
Usunięte zmiany z błony śluzowej zostały wysłane do specjalistycznego laboratorium weterynaryjnego.
Badanie histopatologiczne wycinków wykazało ciężkie wrzodziejące zapalenie jamy ustnej z tworzeniem tkanki ziarninowej oraz silnym komponentem limfoplazmocytarnym.

Istnieje wiele czynników mogących powodować to schorzenie, są to między innymi:

  • obecność płytki i kamienia nazębnego
  • choroby wirusowe kocie: kalciwirus, herpeswirus, FIV, FeLV
  • choroby nerek, wątroby, cukrzyca
  • nieodpowiednia dieta
  • zaburzenia immunologiczne
  • i wiele innych

Choroba niestety trudno się leczy i ma tendencje do nawracania. Pacjenci do końcażycia zostają pod stała kontrola lekarza weterynarii.

Nasz Tutuś jest w trakcie leczenia, które przynosi dobre efekty. Oprócz podawanych okresowo leków, ma systematycznie myte ząbki, gdyż higiena jamy ustnej jest w przypadku tej choroby niezwykle ważna.

Opublikowano: 21-01-2015 16:11:08

Ropomacicze- Ropne zapalenie macicy

Bera to suczka, u której doszło do ropnego zapalenia macicy (pyometra). Właścicieli zaniepokoiła duża ilość wypijanej wody i wypływ z pochwy. Po badaniu klinicznym i badaniu krwi zapadła szybka decyzja o zabiegu. Dzięki natychmiastowej interwencji chirurgicznej polegającej na usunięciu macicy i jajników (ovariohysterectomia) dziś suczka czuje się bardzo dobrze i cieszy się życiem.
Podłożem ropomacicza są zaburzenia hormonalne. Choroba występuje u samic różnych gatunków bez względu na rasę i wielkość. Mitem jest, że posiadanie przez sukę potomstwa chroni ja przed zapaleniem macicy.
Schorzenie to może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jednak pojawia się u starszych suk i kotek powyżej 6 roku życia. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią również zwierzęta u których stosowano antykoncepcje hormonalną.

Pierwszymi objawami choroby są:

  • poliuria i polidypsja ( zwiększone oddawanie moczu i pragnienie)
  • posmutnienie
  • spadek apetytu
  • wypływ z pochwy krwisty lub śluzowo – ropny.


Diagnostyka opiera się na wywiadzie, badaniu kliniczny zwierzęcia i badaniach laboratoryjnych USG lub RTG.
Nie leczone ropomacicze kończy się śmiercią Pupila. Wtórnie dochodzi do uszkodzenia nerek i wątroby, dlatego nie należy zwlekać z decyzją o wczesnej sterylizacji zwierząt.

Opublikowano: 02-01-2015 16:10:25

ZATRUCIE CZEKOLADĄ

Do Gabinetu Weterynaryjnego „Kudłatek” w Ząbkach trafił pies po ciężkim zatruciu... czekoladą. Szybka reakcja właścicieli zapobiegła tragedii. Okazało się, że szczeniak postanowił poczęstować się gorzką czekoladą. Jej toksyczność wynika z zawartości alkaloidów metyloksantynowych, dokładniej teobrominy i kofeiny. Powodują one zwężenie naczyń krwionośnych, częstoskurcz serca i pobudzenie układu nerwowego. Warto wiedzieć, że więcej substancji trujących dla psów zawiera czekolada ciemna (gorzka).
Pies trafił do gabinetu weterynaryjnego z powodu uciążliwych wymiotów, pobudzenia i drżenia ciała. Ciężkim zatruciom towarzysztą także ataki padaczkowe i zaburzenia rytmu serca. Dzięki szybko wdrożonemu leczeniu udało się Go uratować.

Produkty, które zawierają duże zawartości metyloksantyn to:

  • ziarno kakaowca
  • czekolada do pieczenia
  • czekolada gorzka i mleczna
  • gorąca czekolada
  • biała czekolada

Jeżeli zauważycie, że zniknęły Wam slodycze zawierające czekoladę a podejrzany jest Pupilek, jak najszybciej udajcie się do weterynarza. Nieleczone zatrucie czekoladą często kończy się śmiercią!

Opublikowano: 27-11-2014 18:15:02

CHORE SERCE U REKSIA

Reksio to nasz pacjent, który zjawił się u nas na podstawowe szczepienia. Niestety podczas badania zaniepokoił nas stan serduszka jamnika. Z wywiadu dowiedziałyśmy się, że pies na spacerach szybciej się męczy i występuje u niego kaszel. Echo serca zostało wykonane w Gabinecie Weterynaryjnym Kudłatek w Ząbkach przez lek. wet. Aleksandrę Wójcik. Rozpoznanie – endokardioza zastawki dwudzielnej. Reksio od tego czasu przyjmuje leki. Jego samopoczucie znacząco się poprawiło i spacery już mu nie straszne. Forma dopisuje, co widać na zdjęciu. Prosimy pamiętać, że komfort życia naszych Pupili zależy od nas - Właścicieli. Jeżeli obserwujesz u swojego psiaka niechęć do ruchu, częste przystawanie podczas spaceru, kaszel, słabszy apetyt, to czas najwyższy zgłosić się do weterynarza.

  2

Weterynarz Ząbki
ul. Sikorskiego 33A lok. 41
05-091 Ząbki
tel. (22) 25 29 817

Możesz do nas dojechać autobusem linii 199. Mieścimy się tutaj.
Pn. - Pt. 9:00 - 20:00
Sobota: 9:00 - 14:00
Niedziela: umówione wizyty

W dniu  30.04 i 1,2,3. 05 Gabinet Kudlatek będzie nieczynny. Zapraszamy we czwartek 4maja. 

CIAŁO OBCE

Przedstawiamy kolejną kocią bohaterkę : Lalę. Kocica została przyniesiona do naszego gabinetu z powodu uporczywych wymiotów. Była osowiała a w badaniu klinicznym stwierdziłyśmy tkliwość brzucha. Wykonałyśmy zdjęcia RTG na podstawie których podejrzewałyśmy połknięcie ciała obcego. Niezbędna była szybka interwencja ...
Czytaj dalej.

Weterynarz Ząbki - Gabinet Weterynaryjny Kudłatek,
ul. Sikorskiego 33A lok. 41, 05-091 Ząbki,
tel. (22) 25 29 817
Copyright 2014 ©