Z życia Kudłatka
Opublikowano: 17-02-2015 14:57:58

Ciało obce w przewodzie pokarmowym kota

Laja to kotka, która trafiła do Gabinetu weterynaryjnego „Kudłatek” z podejrzeniem zjedzenia ciała obcego. Właścicielkę zaniepokoiło, że kotka zaczęła wymiotować i straciła humor. Po wstępnym badaniu, które wykazało znaczną bolesność brzucha, postanowiłyśmy wykonać zdjęcie RTG kota. Okazało się, że rzeczywiście w jelicie znajduje się ciało obce! Laja dostała leki przeciwwymiotne, antybiotyk, uzupełniłyśmy brakujące płyny. Niestety próby pozbycia się zalegającego w jelitach przedmiotu przy użyciu leków okazały się nieskuteczne i zapadła szybka decyzja o laparotomii, czyli operacji chirurgicznej w trakcie której specjalista chirurgii weterynaryjnej Grzegorz Pęczek usunął ciało obce z jelit. Sprawcą nieszczęścia okazała się mała, gumowa zabawka w kształcie kaczuszki.
Ostrzegamy wszystkich właścicieli czworonogów, że nawet małe przedmioty po połknięciu mogą spowodować niedrożność jelit, wgłobienie a w konsekwencji śmierć zwierzaka.
Na szczęście Laja miewa się świetnie, bardzo dzielnie zniosła dietę i ubranko pooperacyjne. Wraca do zdrowia co nas niezmiernie cieszy.

Opublikowano: 23-01-2015 14:42:28

 Zapalenie jamy ustnej u kota

Tutuś pojawił się w Gabinecie Weterynaryjnym Kudłatek z powodu nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Próbie jedzenia towarzyszyła duża bolesność na skutek czego kot bardzo schudł. W badaniu klinicznym jamy ustnej stwierdziłyśmy silny stan zapalny dziąseł wokół trzonowców i przedtrzonowców szczęki i żuchwy. Po otwarciu pyska ukazały się deformacje błony śluzowej łuków podniebiennych i gardłowych w postaci krwawiących nadżerek oraz przerostów. Na zębach odłożyła się znaczna ilość kamienia nazębnego i wtórnie rozwinęły się bakterie.
Właścicielki bez wahania zdecydowały się na leczenie chirurgiczne i farmakologiczne.
Po zbadaniu krwi kot został zakwalifikowany do zabiegu zdjęcia kamienia nazębnego, ekstrakcji zębów oraz usunięcia zmiany rozrostowej za pomocą elektrokoagulatora. Wykonałyśmy także zdjęcie RTG, aby wykluczyć zmiany nowotworowe w kościach żuchwy oraz ocenić dokładnie, które zęby kwalifikują się do ekstrakcji . Na zdjęciu RTG ząbki kota były w nie najgorszej kondycji.
Usunięte zmiany z błony śluzowej zostały wysłane do specjalistycznego laboratorium weterynaryjnego.
Badanie histopatologiczne wycinków wykazało ciężkie wrzodziejące zapalenie jamy ustnej z tworzeniem tkanki ziarninowej oraz silnym komponentem limfoplazmocytarnym.

Istnieje wiele czynników mogących powodować to schorzenie, są to między innymi:

 • obecność płytki i kamienia nazębnego
 • choroby wirusowe kocie: kalciwirus, herpeswirus, FIV, FeLV
 • choroby nerek, wątroby, cukrzyca
 • nieodpowiednia dieta
 • zaburzenia immunologiczne
 • i wiele innych

Choroba niestety trudno się leczy i ma tendencje do nawracania. Pacjenci do końcażycia zostają pod stała kontrola lekarza weterynarii.

Nasz Tutuś jest w trakcie leczenia, które przynosi dobre efekty. Oprócz podawanych okresowo leków, ma systematycznie myte ząbki, gdyż higiena jamy ustnej jest w przypadku tej choroby niezwykle ważna.

Opublikowano: 21-01-2015 16:11:08

Ropomacicze- Ropne zapalenie macicy

Bera to suczka, u której doszło do ropnego zapalenia macicy (pyometra). Właścicieli zaniepokoiła duża ilość wypijanej wody i wypływ z pochwy. Po badaniu klinicznym i badaniu krwi zapadła szybka decyzja o zabiegu. Dzięki natychmiastowej interwencji chirurgicznej polegającej na usunięciu macicy i jajników (ovariohysterectomia) dziś suczka czuje się bardzo dobrze i cieszy się życiem.
Podłożem ropomacicza są zaburzenia hormonalne. Choroba występuje u samic różnych gatunków bez względu na rasę i wielkość. Mitem jest, że posiadanie przez sukę potomstwa chroni ja przed zapaleniem macicy.
Schorzenie to może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jednak pojawia się u starszych suk i kotek powyżej 6 roku życia. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią również zwierzęta u których stosowano antykoncepcje hormonalną.

Pierwszymi objawami choroby są:

 • poliuria i polidypsja ( zwiększone oddawanie moczu i pragnienie)
 • posmutnienie
 • spadek apetytu
 • wypływ z pochwy krwisty lub śluzowo – ropny.


Diagnostyka opiera się na wywiadzie, badaniu kliniczny zwierzęcia i badaniach laboratoryjnych USG lub RTG.
Nie leczone ropomacicze kończy się śmiercią Pupila. Wtórnie dochodzi do uszkodzenia nerek i wątroby, dlatego nie należy zwlekać z decyzją o wczesnej sterylizacji zwierząt.

Opublikowano: 02-01-2015 16:10:25

ZATRUCIE CZEKOLADĄ

Do Gabinetu Weterynaryjnego „Kudłatek” w Ząbkach trafił pies po ciężkim zatruciu... czekoladą. Szybka reakcja właścicieli zapobiegła tragedii. Okazało się, że szczeniak postanowił poczęstować się gorzką czekoladą. Jej toksyczność wynika z zawartości alkaloidów metyloksantynowych, dokładniej teobrominy i kofeiny. Powodują one zwężenie naczyń krwionośnych, częstoskurcz serca i pobudzenie układu nerwowego. Warto wiedzieć, że więcej substancji trujących dla psów zawiera czekolada ciemna (gorzka).
Pies trafił do gabinetu weterynaryjnego z powodu uciążliwych wymiotów, pobudzenia i drżenia ciała. Ciężkim zatruciom towarzysztą także ataki padaczkowe i zaburzenia rytmu serca. Dzięki szybko wdrożonemu leczeniu udało się Go uratować.

Produkty, które zawierają duże zawartości metyloksantyn to:

 • ziarno kakaowca
 • czekolada do pieczenia
 • czekolada gorzka i mleczna
 • gorąca czekolada
 • biała czekolada

Jeżeli zauważycie, że zniknęły Wam slodycze zawierające czekoladę a podejrzany jest Pupilek, jak najszybciej udajcie się do weterynarza. Nieleczone zatrucie czekoladą często kończy się śmiercią!

Opublikowano: 27-11-2014 18:15:02

CHORE SERCE U REKSIA

Reksio to nasz pacjent, który zjawił się u nas na podstawowe szczepienia. Niestety podczas badania zaniepokoił nas stan serduszka jamnika. Z wywiadu dowiedziałyśmy się, że pies na spacerach szybciej się męczy i występuje u niego kaszel. Echo serca zostało wykonane w Gabinecie Weterynaryjnym Kudłatek w Ząbkach przez lek. wet. Aleksandrę Wójcik. Rozpoznanie – endokardioza zastawki dwudzielnej. Reksio od tego czasu przyjmuje leki. Jego samopoczucie znacząco się poprawiło i spacery już mu nie straszne. Forma dopisuje, co widać na zdjęciu. Prosimy pamiętać, że komfort życia naszych Pupili zależy od nas - Właścicieli. Jeżeli obserwujesz u swojego psiaka niechęć do ruchu, częste przystawanie podczas spaceru, kaszel, słabszy apetyt, to czas najwyższy zgłosić się do weterynarza.

  2

Weterynarz Ząbki
ul. Sikorskiego 33A lok. 41
05-091 Ząbki
tel. (22) 25 29 817

Możesz do nas dojechać autobusem linii 199. Mieścimy się tutaj.
Pn. - Pt. 9:00 - 20:00
Sobota: 9:00 - 14:00
Niedziela: umówione wizyty

Kochani nasze remonty trwają pełną parą! Tak jak obiecywałyśmy wracamy do Was od 17stycznia (poniedziałek) w godzinach 14-20.00. Póki co dysponujemy tylko jednym pomieszczeniem, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie umawianie się na godziny pod numerem telefonu  505710824, żeby nie trzeba było długo czekać na zewnątrz!! Oczywiście Osoby, które będą nie ...
Czytaj dalej.

CIAŁO OBCE

Przedstawiamy kolejną kocią bohaterkę : Lalę. Kocica została przyniesiona do naszego gabinetu z powodu uporczywych wymiotów. Była osowiała a w badaniu klinicznym stwierdziłyśmy tkliwość brzucha. Wykonałyśmy zdjęcia RTG na podstawie których podejrzewałyśmy połknięcie ciała obcego. Niezbędna była szybka interwencja ...
Czytaj dalej.

Weterynarz Ząbki - Gabinet Weterynaryjny Kudłatek,
ul. Sikorskiego 33A lok. 41, 05-091 Ząbki,
tel. (22) 25 29 817
Copyright 2014 ©